• Magyar

Nyomkövetés Blog

Mobiltelefonról le lehet nyomozni, hogy hol tartózkodik valaki?

Az okostelefonok világában ez már nem kérdéses. Dilemma inkább a hogyan körül szokott lenni. Nem is olyan nagy ördöngösség ez, mint amilyennek elsőre tűnik!

Ezek a kis zsebszámítógépek nagyjából 2,6 milliárd ember napi kommunikációját segítik, ami hazánkra levetítve 3,5-4 millió használatban lévő készüléket jelent. A többfunkciós okostelefonok pedig a telefonáláson, sms-ezésen kívül nem csak a levelezést, chatelést, netezést, játékok használatát teszik lehetővé, még helymeghatározó funkcióval is rendelkeznek.

Itt van a lényeg. Mivel a mobiltelefon működéséhez (a hálózathoz való csatlakozáshoz) alapvetőek az 1-1 földrajzi terület lefedéséért felelős mobiltelefon-tornyok, kapcsolódniuk is kell hozzá. Ez evidens, és már rögzíti is a torony a telefon helyét. Ha a felhasználó másik torony közelébe megy, a telefon átkapcsolódik oda. Ez alapján készül a telefonszámlád is, úgy, hogy a telefon referenciaszámát összekötik az előfizetési számlával.

Álljunk csak meg egy szóra. Akkor a szolgáltató látja a telefon tulajdonos mozgását? Erre egy nagy igennel kell válaszolnunk. Ráadásul, nemcsak hogy látják, de európai uniós szabályozások alapján még rögzítik is az így kapott adatokat, 6-24 hónap erejéig.

De persze van más mód is az okostelefon helyzetének kinyomozására. A tulajdonosok önként és dalolva engedélyezhetik azt, hogy a készülék bemérje önnön helyzetét GPS-el, vagy vezeték nélküli hálózat (wi-fi, ki lehet kapcsolni) segítségével. 

Az okostelefonosok sokszor a saját tudtukon kívül mondanak áment, egy gyors játékletöltéssel, mely helymeghatározáson alapul. Az adatok kiszivárgásához az is elegendő, ha csak egy éttermet keresnek, vagy egy közelben tartózkodó ismerős után kutatnak. Furmányos kis alkalmazások ezek. Bár ne kerüljön rá sor, de jó tudni, hogy a titkosszolgálatok és más bűnüldöző szervek kikérhetik a telefontornyok adatait. 

A helymeghatározás hasznos lehet:

  • eltűnt, sérült emberek felkutatása (911, 112 felhívásával),
  • bűnelkövetéssel gyanúsítottak követése,
  • családtagok nyomon követése esetén.

Sőt, a helymeghatározásból származó adatoknak azok a reklámcégek is örülnek, akik megvásárolják azokat egyes szoftvercégektől (pl. Twitter, az Angry Birds), és felhasználják célcsoport-központú hirdetéseikhez. 

Minden tudnak. Megszerzik az adataid, aztán akár az egész életed végigpöröghet előttük. Az is, ha épp templomba mész, de az is, ha sztriptízbárba. Aztán, ha ezeket a bizalmas információkat összeveti a közösségi oldalak nyilvánossá tett (ejnye-bejnye) adataival, az már több, mint nyugtalanító. A GPS adatok elárulják a titkaid.

Gondoltál már arra, hogy a kormány egy esetleges tüntetés esetén hozzájuthat a tüntetők adataihoz is? Persze, a helymeghatározó funkciót ki is lehet játszani ám, de ez már egy másik cikk témája.

Hozzászólások
Még nincsenek kommentek
Hozzászólás írásához jelentkezzen be!